İÇSEL ASTROLOJİ – YAY BURCU

İÇSEL ASTROLOJİ – YAY BURCU

Yay burcu bilinci, bilginin açığa çıktığı bilinç durumudur. Bir önceki yazımızda aslan burcunun saf bilgiyi temsil ettiğine değinmiştik. Bilinç tek bir bilinçtir. Bu tek bilincin kendi içinde seviyeleri vardır. Her seviye belirli bir burcu yani belirli bir bilinci temsil eder. Biz buna aynı zamanda, anlayış diyebiliriz. Hayatı ve kendini, evreni değerlendirme, kavrama ve özümseme olarak da ele alınabilir. Öz bilinç, güneş yani Aslan burcudur. Aslan burcundan sonra gelen ilk bilinç boyutu yay burcudur. Saf bilginin, aslandan yani güneşten ilk açılımı alarak kendini ifade etmesi, yay bilincinde başlar. Artık  saf olan bilgi, formlara bürünerek yayılmaya başlar ki bu da kendini seyir olarak adlandırılır. Güneşin ilk kendini seyrettiği ayna “yay bilinci” adını alır.

Yay burcundaki anlam, güneş ışığı sembolün de gizlidir. Güneş ve ışığı birbirinden ayrı müstakil kavramlar değildir. Güneş, mutlak bilgidir, güneş ışığı ise mutlak bilginin formlara dönüşmüş durumudur. Yani ASLAN VE YAY birbirlerini yansıtır ve birbirlerine aynadır. Bu açıdan bakıldığında yay burcu, kendindeki özellikleri özgürce ve denge ile açığa çıkaran bilinç anlamına gelmektedir.

Yay burcu aralığında doğanlar, kendi iç dünyalarında gezgin, zihinlerinde özgür olmayı öğrenmelidirler. Zihinlerini ve zihinsel kalıpları aşarak esnek bir bilince ulaşmalı ve yaratıcılıklarını ortaya çıkarmalıdırlar. Dış dünya olarak algınanan realitenin illüzyonundan etkilenmeden kendilerini keşif yolculuğuna çıkabilecek cesareti göstermeleri gerekir. Kendini gerçekleştirmeye en yakın burçlardan biri olan yay burcunun elementinin ateş olması bu burcun dönüştürücü özelliğini kullanma kapasitesi olduğunu göstermektedir.

Kendi bilinçlerini uyandırarak kendilerine ışık olmaya yatkın bir burç olan yay burcu, realitede oluşturdukları kimlik paradoksunu aşabilirlerse “BİLGELİK” bilincine adım atmış olacaklardır.

Tüm bunlar deneyim ve yaşam tecrübesi gerektirdiğinden, yay burcu insanının deneyimleride hızlı ve kaotik olacaktır. Tüm bu kaos içinde, kendilerine yönelmeye zorlanan bu burç insanı, eğer kendi ile yüzleşmeyi göze alırsa o zaman “BİLMEDİĞİNİ BİLME” haline geçecek ve kendini gerçekleştirerek YAY BURCU bilincini açığa çıkartabilecektir.

Yay burçlarının hakimiyet, manipule etme özellikleri ön plana çıkar. Bunun sebebi henüz yay burcu bilincinin açılmamış, bunun yerine sınırlı kimlik bilincinin ön plana çıkmış olmasıdır.

Bilinç potansiyelini, sınırlı bir kimlik anlayışında deneyimleyen yay burcu içsel özgürlüğünü farkedemediğinden realitede özgürlük düşkünü olarak tanımlanır. Ama özgürlük düşkünü olması, onun kendinden ve kendindeki potansiyelden uzaklaşmasına sebeb olur. Bilinen yay burcu özellikleri aslında kendini gerçekleştiremeyen yay burcu özellikleridir.

Birey, kendini gerçekleştirdiğinde ve bilgelik bilincine ulaştığında artık yay burcunun özelliğini açığa çıkarmış olacaktır. Kendi burcunuzun özelliğini açığa çıkardığınız da artık tüm burçların özelliği açılmış olur. Bu yüzden gerçekten burcunu yaşayan bir birey “BURÇ” ile tanımlanamaz. Çünkü aynı zamanda bütün burçlar kendisidir ve hiçbir burç kendisi değildir. Bu durum ise aydınlanma olarak tanımlanır.

İnsan kendi varoluş gayesini keşfettiği andan itibaren kendi burcunu gerçekleştirir, aslında burcu olarak tanımlanan kendisidir ve kendisini olduğu gibi ifade ettiğinde İNSAN olur.

Yay burcu aralığında doğan bir insanın varoluş gayesi kendinden açılmayan özellikler grubunu açmaktır ve bu özellikler grubu “YAY ÖZELLİKLERİ” olarak adlandırılır.

 

 

Makalelerimize abone olabilirsiniz!

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Eposta adresinize sitemiz tarafından gönderilecek aktivasyon linkine tıkladığınızda bültenimize aboneliğiniz başlamış olacaktır.

İlgili Makaleler

  • 225
  •  
  •  
  •  
  •  
Etkinlik Takvimi