BURÇLARIN BİLİNMEYEN YÖNLERİ VE KİŞİLİĞİMİZ

BURÇLARIN BİLİNMEYEN YÖNLERİ VE KİŞİLİĞİMİZ

 

BURÇLARIN BİLİNMEYEN YÖNLERİ VE KİŞİLİĞİMİZ

 

Burçlar, bilinenin aksine kişiliğimizi değil bilincimizin farklı seviyelerini işaret ederler. Biliyoruz ki reklerini gördüğümüz çiçekler aslında gördüğümüz rengin dışında bütün renklere sahiptirler. Mesela yeşil bir yaprağa baktığımız da gözlerimiz o yaprağa yansıyan ve seken ışık fotonlarını yakalar ve beynimiz de bu fotonları elektrik sinyallerine çevirerek yaprağı  yeşil olarak yorumlar akabinde bize yaprağın renginin yeşil olduğunu söyler. Ancak o yaprak sadece yeşil rengi bünyesinde tutmaz. Yeşil dışında tüm renklere sahip olan yaprağı, bizler yeşil olarak yorumlarız.

Burçları da algılama biçimimiz yaprağı algılamamıza benzer. Mesela aslan burcu olduğumuzu düşünürüz ama aslında aslan dışında tüm burçların özelliğini taşıyoruzdur. Şimdi diyebilirsiniz ki ama ben burcumun tüm özelliklerini taşıyorum. Evet, burcunuzun tüm özelliklerini taşıdığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Burcumun özellikleri dediğiniz aslında, burcunuzdaki asıl özellikleri açığa çıkaramadığınız zaman ortaya çıkan davranış kalıplarıdır. Aslan burcunun zaman aralığında doğduysanız, aslan burcunun özelliklerini bastıracaksınız demektir. Bastırdığınız zaman da ortaya belirli bir davranış kalıbı çıkacaktır. İşte bu davranış kalıbı aslan burcunun özelliği değil, aslan burcunun özelliği bastırıldığı için ortaya çıkan özelliklerdir.

Doğduğumuz yer ve kültür yapısının getirisi olan toplumsal veriler, bizlerin kişilik yapısın oluşmasına neden olurlar. Öz doğamız olan kendimizi, olduğu gibi değil olması istenen gibi ifade etmeye başladığımız da ise kendimizden uzaklaşırız. İşte bu uzaklaşmışlık nedeni ile hayata karşı tepkiler oluşturmaya ve kendimizi olduğumuzdan farklı göstermeye başlarız. Bu gösterdiğimiz kişilik yapısına ise benim burç özelliklerim ismini veririz.

Burçlar Bilincin özellikleridir. 12 burç vardır. Her burç ise birbiri ile organize olarak bir beden oluştururlar. Burçların tamamına İNSAN diyebiliriz. 12 burç yani 12 farkı özelliğe sahip olan tek bir insan = Bilinç.

Her bir burç bilincin farklı bir özelliğidir. Her özellik aynı bedende ki organlar gibi birbiri ile uyumlu olarak varolur. Bu bir dengedir. Bu denge ise “İNSAN” olarak nitelendirilir.

Burçlar aynı zamanda dünyayı temsil eder. Aslan burcu güneştir, güneş ışınları ise Yay burcudur. Güneş ışınlarının mağma tabakasını oluşturduğu sembolize edilir, mağma tabakası ise Koç burcudur. Daha sonra mağma tabakası soğumaya başlar ve yerkabuğu oluşur, yer kabuğu Boğa burcudur. Daha sonra bitki örtüsü ortaya çıkar ve bu Başak burcudur. Sonrasında dağlar oluşur, dağlar Oğlak burcunu temsil eder. Sonrasında nehirler ve akarsular oluşur, nehirler ve akarsular Yengeç burcudur, sonrasında göller ortaya çıkar, bu Akrep burcudur. Göllerden sonra denizler gelir ve denizler Balık burcudur. Sonrasında rüzgarlar meydana gelir ki bu İkizler burcudur. Daha sonra fırtınalar çıkar bu da Terazi burcudur. Sonrasında atmosfer oluşur ve bu da Kova  burcudur.

Döngü bu şekilde tamamlanır. Bu durum bütünlüğü temsil eder. Her bir burç bütünlük içinde kendi varoluş gayesini yaşayarak kendini ifade eder. Eğer gerçekten burcumuzun özelliğini yansıtsaydık o zaman hayatımızı dengede olurdu. Bu böyle olmadığına göre anlamadığımız bir şey var demektir. O da burcumuz olmadığımız.

Burcumuz bize asıl doğamızı, asıl varoluş gayemizi verir. Kendi potansiyelimizi ve bütün içinde nerede olacağımızı gösterir. Eğer burcumuzun özelliklerini, bilinen açıklamalara göre değerlendirir ve bu gerçeklerden perdelenirsek o zaman burçlar gibi önemli bir yol haritasını da yanlış değerlendirmiş oluruz.

Burçlar, bizim kim olduğumuzu değil, kim olmadığımızı işaret eden yegane yol göstericilerdir. Ancak anlamları değiştirilerek gündelik fal haline getirilmiş ve gerçeklerin üzeri örtülmüştür. Daha sonraki yazımız da burçların hangi bilinç seviyelerine işaret ettiğini işleyerek, kendi yol haritamızı nasıl okuyacağımız konuları üzerinde duracağız.

 

Makalelerimize abone olabilirsiniz!

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

 

 

İlgili Makaleler

  • 331
  •  
  •  
  •  
  •  
Etkinlik Takvimi