İÇSEL ASTROLOJİ VE ASLAN BURCU

İÇSEL ASTROLOJİ VE ASLAN BURCU

Bu yazımızda aslan burcunun bilinen özelliklerine veya astroloji sayfalarında yapılan klasik tanımlara değinmeyeceğiz. Bunun yerine Aslan burcunun aslında neyi temsil ettiğine ve aslan burcu bir insanın hayatta neyi anlaması gerektiğine değineceğiz.

Aslan burcuna bakış açımız öncelikle “Aslan burcu insan” olmayacak. Astrolojide bir söz vardır. “Yukarıda ne varsa Aşağıda o vardır” bu sözü hepimiz duymuşuzdur veya kulak aşinalığımız vardır.

Bu söz aslında bize her şeyin bir bütün olduğunu, yukarı ve aşağı anlayışının bakış açımızdan ve algı eksikliğimizden olduğunu ifade etmektedir. Bir ağaca ve dallarına baktığımızda aslında aynı şeye farklı boyutlardan baktığımızı farkederiz. Büyük ve küçük birbirinin benzeridir.

Aynı şekilde galaksilerden gezegenlere, gezegenlerden atomlara ve atomlarının yapısına kadar herşey birbirine benzer. Hepsi aynı şeyi farklı yorumlamak ile ilgilidir. Bir atomun yapısına baktığımızda, elektron yapısına kadar indiğimizde sanki güneş sistemimize baktığımızı hissederiz. Beynin yapısının ve uzayın küçültülmüş yıldız haritasının birbirine benzediği de başka bir gerçektir.

Bu anlayıştan yola çıktığımız da aslında burçlar dediğimiz gezegensel yapı ve hareketlerin aynısının kafamızın içinde yer olan beyin organı ve nöronlara benzediğini de biliyoruz.

“Yukarıda ne varsa aşağıda o vardır” sözü her seferinde kendini doğrulamaktadır. Burçlar ve astroloji, beynimizin ve beynimizin kuantum atomaltı boyutunun yansımasıdır.

Tüm burçlar ve özellikleri aslında varlığımız da da işliyor. Yani bizleri yukarıdan değil varlığımızdan, varlığımızın derinliklerinden etkileyen bir sistem var. Bu sisteme içsel astroloji diyebiliriz.

İçsel astroloji, biz dünya ya gelmeden önce salt bilgi halinde, kuantum boyutunda mevcuttu. Şimdi hala mevcudiyetini korurken holografik olarak kendini biz olarakta seyretmekte. Yani bizler bilinç olarak kuantum boyutunda varolurken aynı zamanda dünya boyutunda yansıma olarak gerçekliğimizi yaşıyoruz.

Burçlar olarak bahsedilen ise içsel astrolojinin, dünya realitesinde yorumlanmasıdır. Ancak madde algısı ile. Her burç tek bir bilincin farklı özelliklerine işaret eder. Ve doğum anımıza göre hesaplanan bir takım formülere dayalı olarakta hangi gezegenden hangi açı ile etkilendiğimize bakılarak bir kişilik haritası çıkarılır.

Bu kişilik haritasının da bizi ve hayatımızı işaret ettiği söylenir. İçsel astroloji yönünden bakarsak, her an saf ve tek halde mevcut olan bilincin, kendinde ki özellikleri açığa çıkarmasına ve her açığa çıkan özelliğin dünya realitesinde madde olarak tanımlanmasına kadar yol alırız.

Aslan burcu da saf kuantum bilincin dünya realitesinde kendini “KİŞİ” bilincin de tanımasıdır. Bu tanıma yolu ise “ASLAN BURCU” penceresidir. Aslan burcunda doğanlar, öz doğa itibarı ile hakikati ifade etmeyi öğrenmek için dünyaya gelirler.

Hakikat ise güneşle sembolize edilmiştir. Elementi, dönüşüm simgesi olan ateş ve hayvan olarak simgesi aslandır. Şimdi bu üç sembolü birleştirelim. Ateş, dönüşümdür. Güneş, gerçektir, aslan ise ormanlar kralıdır.

Aslan burcunun varoluş gayesi bu sembollerde gizlidir. Orman duygularımızın sembolik tanımıdır. Ormanda sayılamayacak kadar çeşitli canlılar vardır. Bu canlılar duygularımızı işaret eder. Orman duygularımızın bütünüdür.

Ormanların kralı ise, kendi duygularını olduğu gibi yaşamak ve böylece duygularını gerçek olarak ifade edip kendinin efendisi olmak anlamındadır. Aynı zamanda ateş elementi, duygusal ve zihinsel dönüşüme işaret eder.

Bu yazdıklarımız, aslan burcunun orjinal halidir. Yani aslan burcunun potansiyeli açıldığı anda ortaya bilgelik çıkar. Aslan bu durumda bilgeliğin nişanıdır. Bilge ise hiçbir şey bilmediğini bilme duruma geçmiş olan saf bilinç halidir.

Ancak Bilgeliğe erişmek için, bilincin arınması ve dönüşüm geçirmesi gerekmektedir. Bu dönüşüm ise bugüne kadar bilinen ve biliyorum sanılan doğru veya yanlış her bilginin tekrar tek bilinçte saflaşması ve bütünlenmesi anlamına gelir.

Dönüşüm kendinedir, kendinden kendinedir.  “Kaldır kendini aradan, ortaya çıksın yaradan” sözü tam da bu burçlar için dile gelmiş bir ifade olabilir. Duygularına izin vermek yerine onları bastırmak, manipule etmek ve hakimiyetin dışarıya ve etrafındakilere uygulanması gerektiği anlayışında ısrar etmek  aslan burçlarını  zorlu bir hayata itecektir.

Aslan burcunun anlaması gereken en temel olgu, hakimiyetin dış dünyaya değil kendi iç dünyasına olduğunu farketmektir. Böylelikle kendinin efendisi olan aslan burcu, dış dünya da dengeyi kurabilecektir.

Diğer burçlar için hazırlanan makaleler yayınlandığında bildirim almak için abone olabilirsiniz

Makalelerimize abone olabilirsiniz!

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

İlgili Makaleler

  • 181
  •  
  •  
  •  
  •  
Etkinlik Takvimi